NCSD Students Participate in Young Authors Writing Competition

The following students competed in the Young Authors writing competition this spring. The students’ names are listed along with the school or program they are attached to. In addition, each writer’s teacher/mentor is listed in parenthesis. First place winners in each category at each grade level were then forwarded on to the state competition.

At the state competition there were five 1st place winners from NCSD:

Tyler Tucker – The Color of Hockey – Natrona Virtual School
Maren Worthen – The Mystery of the Golden Knight – Homeschool/Bar Nunn Elementary
Alexis Worthen – 45 Days of the Nutcracker – Natrona Virtual Learning
Abigail Blesi – Rainy Mourning – Kelly Walsh High School
Rayne Hamm – Variations of Love, Loss and Overcoming – Kelly Walsh High School
The 2018 State Young Authors Award Ceremony will be held at the Natrona County Public Library on Saturday, Sept. 29th, at 1:00 p.m.  First place winners will be notified directly and invited to attend. They will receive their submissions along with awards at that time.

Congratulations to these students for their excellent work!

The local competition results are as follows:

Kindergarten

Poetry

Winner: Eden Dresser – Crest Hill (Emily Murdock)

Honorable Mention: Archan Hodgins – Lincoln (Nikki Shellenberger)

Fiction

Winner: Mirrary Hodgins – Lincoln (Nikki Shellenberger)

Honorable Mention: Jack Ballew – Verda James (Ashley Williams)

Honorable Mention: Charly Jozwik – Oregon Trail (Tricia Kindel)

Non-Fiction

Winner: Brody Trupp – Verda James (Liz Harris)

Honorable Mention: Callie Burton – Crest Hill (Jennifer McIntyre)

 

1st Grade

Fiction

Winner: Boone Donley – Paradise Valley Elementary (Beth Hawks)

Honorable Mention: Emily Fransen – Natrona Virtual (Jill Felbeck-Jones)

Non-Fiction

Winner: Tommy Carey – Verda James (Dylan Wisroth)

Honorable Mention: Boone Donley – Paradise Valley Elementary (Beth Hawks)

Honorable Mention: Carter Johnson – Oregon Trail Elementary (Becky Harshman)

 

2nd Grade

Poetry

Winner: Lauren Bradfield – Summit Elementary (Judy Cornia & Kate Maes)

Honorable Mention: Lexi Palmer – Midwest (Starla Powers)

Honorable Mention: Kenzie Stewart – Crest Hill Elementary (Amy Mason)

Fiction

Winner: Brianna Ragsdale – Cottonwood Elementary (Crissy Dickenson)

Honorable Mention: Clara Sowers – Verda James Elementary (Ashley Ujvary)

Non-Fiction

Winner: Deegan Walling – Manor Heights Elementary (John Foy)

Honorable Mention: Taelynn Sullivan – Midwest (Starla Powers)

 

3rd Grade

Poetry

Winner: Tyler Tucker – Natrona Virtual (Jill Felbeck-Jones)

Honorable Mention: Marie Holden – Willard Elementary (Travis Snoberger)

Fiction

Honorable Mention: Tom Gorman – Fort Caspar Academy (Vicky Johnson)

Honorable Mention: Jaisley Munsell – Sagewood Elementary (Sarah Emery)

Non-Fiction

Winner: Lacey Hollen – Verda James Elementary (Carrie Pexton)

Honorable Mention: LaSandra Barba – Lincoln Elementary (Cheney Washut)

Honorable Mention: Madison Brown – Cottonwood Elementary (Maureen Fretland)

 

4th Grade

Poetry

Winner: Amya Shropshire – Lincoln Elementary (Erika Moens)

Honorable Mention: Braylon Gifford – Crest Hill Elementary (Britney Holbrook)

Fiction

Honorable Mention: Isaiah Gilmore – Crest Hill Elementary (Brittny Brammer)

Honorable Mention: Abigail Glennon – Fort Caspar Academy (Brenda Bosco)

Non-Fiction

Winner: Hannah Guthrie – Lincoln Elementary (Erika Moens)

Honorable Mention: Trevor Boe – Midwest (Kenneth Swieter)

Honorable Mention: Sophie Lesser – Verda James Elementary (Susan Shilling)

 

5th Grade

Poetry

Winner: Tioga Bennett – Crest Hill Elementary (Bobby Gilmore)

Honorable Mention: Delia Bright – Fort Caspar Academy (Joni Bunce)

Honorable Mention: Samantha Alvarado – Midwest (Elizabeth Fauber)

Fiction

Winner: Saige Gustafson – Oregon Trail Elementary (Jarrod Johnson)

Honorable Mention: Megan Hedges – Crest Hill Elementary (Bobby Gilmore)

Honorable Mention: Braden Tucker – Natrona Virtual (Jill Felbeck-Jones)

Non-Fiction

Winner: Carly Wilson – Summit Elementary (Beth Catchpole)

Honorable Mention: Brooke Brown – Oregon Trail Elementary (Jarrod Johnson)

Honorable Mention: Jameson Munari – Fort Caspar Academy (Catherine Kellick)

 

6th Grade

Poetry

Winner: Kaisha Brown – Casper Classical Academy (Caroline Mooren)

Honorable Mention: Hunter McDaniel – Dean Morgan Junior High (Jennifer Alvar)

Fiction

Winner: Emmy Moyle – Casper Classical Academy (Caroline Mooren)

Honorable Mention: Kathleen Childress – Midwest (Alicia Morss)

Non-Fiction

Honorable Mention: Sydney Van Houten – Casper Classical Academy (Jennifer Alexander)

 

7th Grade

Poetry

Winner: Aspen McMurray – Natrona Virtual (Jill Felbeck-Jones)

Honorable Mention: Savannah McIntyre – Casper Classical Academy (Stacy Morgan)

Fiction

Winner: Alexis Worthen – Natrona Virtual (Jill Felbeck-Jones)

Honorable Mention: Sofia Newsome – CY Middle School (Whitney Wilking)

Honorable Mention: Emma Peterson – Poison Spider (Julia McCarthy)

Non-Fiction

Winner: Isaak Mamot – Casper Classical Academy (Stacy Mogen)

 

8th Grade

Poetry

Winner: JayLynn LongChase – Casper Classical Academy (Jackie O’Briant)

Fiction

Winner: Alexis Isch – Dean Morgan Junior High (Erica Peterson)

Honorable Mention: Makena Foster – Casper Classical Academy (Jackie O’Briant)

Honorable Mention: Kole Schnitzler – Natrona Virtual (Jill Felbeck-Jones)

 

9th Grade

Fiction

Winner: Reese Corson – Star Lane Center (Jessica Snell)

Honorable Mention: Hannah Palmer – Midwest (Daphne Vaughn)

Honorable Mention: Erin Ramsey – Star Lane Center (Jessica Snell)

Non-Fiction

Winner: MaKinna Claybaugh – Midwest (Daphne Vaughn)

 

10th Grade

Fiction

Winner: Rachelle Trujillo – Kelly Walsh High School (Lacey Wilson)

Honorable Mention: Madison Jones – Midwest (Daphne Vaughn)

Non-Fiction

Winner: Sheridan Vaughn – Midwest (Daphne Vaughn)

 

11th Grade

Fiction

Winner: Ava M. Blackmore – Midwest (Daphne Vaughn)

Non-Fiction

Winner: Kaleb Smith – Midwest (Daphne Vaughn)

 

12th Grade

Poetry

Winner: Rayne Hamm – Kelly Walsh High School (Brian Coventry)

Honorable Mention: Abigail Blesi – Kelly Walsh High School (Jamie Tipps)

Fiction

Winner: Abigail Blesi – Kelly Walsh High School (Jamie Tipps)

Non-Fiction

Winner: Rayne Hamm – Kelly Walsh High School (Brian Coventry)

Honorable Mention: Abigail Blesi – Kelly Walsh High School (Jamie Tipps)

Honorable Mention: Alexis James – Midwest (Daphne Vaughn)

 
 

More Posts in Blog

 
 

Share this Post



 
 
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *