NCHS Senior Awards

Scholarships and awards were presented to the members of Natrona County High School’s Class of 2017 on Monday, May 22, in the John F. Walsh Auditorium.

Shannon Harris presented the Gold “C” Pin Awards to the following:

Brandie Beddes

Madison Brandt

Mathew Christopherson

Garrett Condelario

Trenton Ferguson

Sara Heili

Trevor Johnson

Michael Millan

Hannah Moody

Miranda Olson

David Robitaille

Thomas Robitaille

Jacob Silva

Luke Sorenson

Clayton Stirling

Elizabeth Straight

Bradley Vandervoort

 

Shannon Harris presented the DAR Good Citizen Award to the following:

Sierra White

 

Mr. Joe Kennedy & Mrs. Brenda Kennedy & Mrs. Abby Kennedy presented the Jacob Kennedy-Emily Milliken Scholarship to the following:

Michael Harshman

 

Mr. Tyrone Fittje presented the Hunter Lewis Fittje Scholarship to the following:

Thomas Robitaille

 

Mr. Josh Anderson & Mrs. Jamie Anderson presented the Books from Brooks Memorial Scholarship to the following:

Leslay Decker

Dominic Herrera

 

 

Mrs. Mary Hoard presented the Frances Feris Scholar Award to the following:

Micah Miller

 

Mr. John Lawson presented the Natrona County Commissioner Scholarship to the following:

Bradley Vandervoort

 

Mr. David Kottcamp presented the Nissan Awards to the following:

Abbigail Faxon

 

Captain Thomas Gregory presented the Naval Academy Appointment to the following:

Luke Sorenson

 

Sgt Ginger Jenkins presented the Army National Guard Scholarship to

Elizabeth Straight

 

Mr. John O’Connor presented the Daniel’s Fund Scholarships to the following:

Trey Campbell

Michael Nading Jr.

Sarah Rohde

 

Mr. Dennis Howell presented the Fine Arts Award to the following:

Sara Heili                                    Outstanding Artist Award

 

Mr. Steve Grussendorf presented the Vocal Music Awards to the following:

Paige Ehrenhart                        Outstanding Choral Award

Micah Miller                                 Elaine Grantham Jazz Award

Luke Sorenson              Outstanding Choral Award

 

Mr. Shawn Weis presented the Outstanding Senior Musicians in Band Awards to the following:

Katherine Gruner                       Patrick Gilmore Service Award

 

Michael Millan                John Philip Sousa Band Award

Outstanding Instrumentalist Award

 

Micah Miller                   Louis Armstrong Jazz Award

Outstanding Instrumentalist Award

 

Mr. Pat Kukes presented the Instrumental Music Award to the following:

Payton Borchardt                       Symphony Strings Outstanding Senior Award

Kirstine Duncan             Symphony Strings Outstanding Senior Award

Isaac Stewart                 Chamber Orchestra Outstanding Senior Award

Elizabeth Straight                      Chamber Orchestra Outstanding Senior Award

 

Mr. Timothy Fauss presented the Outstanding Math Student Award to the following:

Garrett Condelario

 

Mrs. Diane Miller presented the Frank Stofflet Physical Science Award to the following:

Bradley Vandervoort

 

Mrs. Diane Miller presented the James Boal Life Science Award to the following:

Mathew Christopherson

David Robitaille

 

Mr. Colby Frontiero presented the Language Arts Awards to the following:

Trevor Johnson              Best Expository Writer

Madison Tinker              Best Narrative Writer

 

Mr. Bob Ewings & Mr. Jared Swenson presented the Social Studies Award to the following:

Madison Brandt

Clayton Stirling

 

Mr. Scott Underbrink presented the Foreign Language Awards to the following:

Madison Brandt             Spanish Award

Luke Sorenson              Spanish Award

Tanner Conley               German Award

Robert Grant                               German Award

David Robitaille             French Award

Miranda Olson               French Award

Trevor Johnson              French Award

Tessa Vogt                                 Russian Award

 

Mrs. Christy Olsen & Mr. Steve Harshman presented the Physical Education Awards to the following:

Brandi Beddes

Madison Brandt

Abbigail Faxon

Amber Johnson

Molly Olsen

Alexis Orr

Jordan Quig

Madison Tinker

 

Trey Cimburek

Theron Francisco

Ethan Frank

Trevor Johnson

James Lord

Garrett Peterson

David Robitaille

Thomas Robitaille

Jacob Silva

Noah Ujvary

Cruize Wilson

 

Mrs. Mary Hoard presented the Forensics Awards to the following:

Lindsay Bergman

Alaina Kegler

Micah Miller

 

Mr. Zach Schneider presented the Senior Recognition Awards for Drama to the following:

Amber Bennett               Technical Theatre Award

Kati Mooney                                Honor Thespian Award

Micah Miller                                 Musical Theatre Award

Shawna Williams                      Honor Thespian Award

 

Mrs. Melissa Henry presented the NC Library Award to the following:

Amber Bennett

 

Mr. Colby Frontiero presented the American Dream Essay Award to the following:

Madison Tinker

 

Mrs. Lisa Gray presented the Journalism Awards to the following:

Leslie Briscoe                Quill & Scroll Award

Yearbook Rock Star Award

 

Alexis Hartman              Mustang Award for Journalism

Quill & Scroll Award

Teenage Mutant Ninja Editorial Award

 

Zoe Gray                          Quill & Scroll Award

 

Kendahl Miller                Hemingway Star Reporter Award

 

Tierra Ralph                               Quill & Scroll Award

 

Emily Trumbull               Journalism Heart Award

Quill & Scroll Award

 

Mrs. Denise Smith presented Outstanding Seamstress Award to

Alexis Orr

 

Mrs. Deb White & Mrs. Ashlie Howell presented the National Honor Society Awards to the following:

Ethan Frank                                Outstanding Honor Society President

Trey Campbell               Honor Cord Recipient

Mathew Christopherson          Honor Cord Recipient

Garrett Condelario                    Honor Cord Recipient

Tanner Conley               Honor Cord Recipient

Leslay Decker                Honor Cord Recipient

Ethan Frank                                Honor Cord Recipient

Harper Hatch                  Honor Cord Recipient

Lyle Hepworth                Honor Cord Recipient

Michael Millan                Honor Cord Recipient

Micah Miller                                 Honor Cord Recipient

Miranda Olson               Honor Cord Recipient

David Robitaille             Honor Cord Recipient

Thomas Robitaille                    Honor Cord Recipient

Jacob Silva                                 Honor Cord Recipient

Luke Sorenson              Honor Cord Recipient

Clayton Stirling               Honor Cord Recipient

Bradley Vandervoort      Honor Cord Recipient

Charles Wiggins                       Honor Cord Recipient

 

Mr. Marvin Birzer presented awards to the following IB Diploma Candidates:

IB Candidate Stoles:

Brandt Madison             Mathew Christopherson

Paige Ehrenhart                        Ethan Frank

Robert Garrett Grant     Isaac Heady

Trevor Johnson              Keaton Lovato-Hegdahl

David Robitaille             Thomas Robitaille

Jacob Silva                                 Luke Sorenson

Elizabeth Straight                      Bradley Vandervoort

Charles Wiggins

 

IB Participant Stoles:

Katherine Barella                      Kelsea Kennedy

Breanna Beagles                      Nicholas Kuhnel

Zachary Berans             Tevyn Martinez

John Biggs                                 Michael Millan

Leslie Briscoe                Micah Miller

Trey Campbell               Kendahl Miller

Meghan Compton                     Molly Olsen

Garrett Condelario                    Miranda Olson

Tanner Conley               Alexis Orr

Brianna Crisp                 Alexander Porter

Leslay Decker                Aurelius Rizzi

Abbigail Faxon               Sarah Rohde

Jonathan Gasperetti     Isaac Socha

Sarah Gehred                Jack Spillers

Skyler Gray                                  Heather Stibley

Zoey Gray                                    Clayton Stirling

Lee Hedges                               Madison Tinker

Colton Heil-Holt             Kasen Urhammer

Lyle Hepworth                Michaela Wallace

Kaleb Julian                               Sierra Wilson

 

Mrs. Diane Miller presented the Spirit of IB Awards to the following:

Madison Brandt

David Robitaille

 

Mr. Larry Meeboer presented the NC Spirit Awards to the following:

Amber Bennett

Amber Johnson

Garrett Johnson

Jaye Johnson

William Lance

James Lord

Tevyn Martinez

Baylee O’Neal

Jordan Quig

Sierra Wilson

 

Mr. Larry Meeboer presented the Mustang Inspirational Award to

Dominic Herrera

 

Mr. Ron Estes presented the NC Awards to the following:

Brandie Beddes

Mathew Christopherson

Garrett Condelario

Paige Ehrenhart

Abbigail Faxon

Michael Harshman

Lane Hendricks

Lyle Hepworth

Michael Millan

Reed Nate

Alexis Orr

Thomas Robitaille

Jacob Silva

Heather Stibley

Bradley Vandervoort

Charles Wiggins

 

Mr. Ron Estes presented the Wyoming Association of Secondary School Principal’s Award to

Garrett Catlin

 

Mr. Christopher Dresang presented the Quiet Inspirational Award to the following:

Dominic Herrera

Molly Olsen

 

Mrs. Shannon Harris presented the Perfect Attendance Award to the following:

Lyle Hepworth

 

Mr. Jim Catlin presented the President’s Education Awards to the following:

Brandie Beddes

Zachary Beran

Raechel Berens

Matthew Bjornson

Madison Brandt

Trey Campbell

Garrett Catlin

Mathew Christopherson

Garrett Condelario

Tanner Conley

Leron Corson

Brianna Crisp

Paige Ehrenhart

Abbigail Faxon

Trenton Ferguson

Ethan Frank

Sarah Gehred

Robert Grant

Katherine Gruner

Molly Harshman

Isaac Heady

Austin Hecker

Sara Heili

Lyle Hepworth

Trevor Johnson

Kaleb Julian

Madison McLimore

Michael Immanuel Millan

Micah Miller

Miranda Olson

David Robitaille

Thomas Robitaille

Luiz Rocha

Sarah Rohde

Chloe Sale

Jacob Silva

Luke Sorenson

Jack Spillers

Heather Stibley

Clayton Stirling

Madison Tinker

Kasen Urhammer

Bradley Vandervoort

Michaela Wallace

Charles Wiggins

 

Mrs. Shannon Harris presented the Principal’s Award to the following:

Trey Campbell

Micah Miller

 

Mrs. Shannon Harris presented the Valedictorian Awards to the following:

Mathew Christopherson

Elizabeth Straight

Jacob Silva

Trevor Johnson

 

Natrona County High School Acknowledged the offer of the Scholarship Awards to the following:

Kaysia Armijo                 Scholarship Award for Achievement; Mount Marty College

 

Breanna Beagles                      Hathaway Opportunity Scholarship

 

Amber Bennett               Casper College Gear Up Enrichment Scholarship

Casper Rotaract Young Professionals Network Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Zachary Beran                George Beadle Scholarship; University of Nebraska-Lincoln

Hathaway Honor Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

Robert and Mary Gawthrop Engineering Scholarship

Ruth Leverton Scholarship; University of Nebraska-Lincoln

 

Raechel Berens                        Hathaway Honor Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Lindsay Bergman                      Richardson Scholarship

 

Spencer Bernard                       Martha Vucurevich Trust Scholarship

Richardson Scholarship

Robert and Mary Gawthrop Engineering Scholarship

 

John Biggs                                 Hathaway Opportunity Scholarship

 

Paige Bishop                             Richardson Scholarship

 

Christian Bjorklund                   Hathaway Performance Scholarship

Richardson Scholarship

 

Matthew Bjornson                     Achievement Scholarship; University of Utah

Hathaway Honors Scholarship

Western Undergraduate Exchange Program; Colorado State University

Wyoming Scholars Award

 

Madison Brandt             Hathaway Honors Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Shae Bray                                   Hathaway Opportunity Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Leslie Briscoe                Hathaway Performance Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Morgan Bundy                Hathaway Performance Scholarship

 

Benjamin Campbell                 Robert Grieve Memorial Scholarship

 

Trey Campbell               Daniels Fund Scholarship

Hathaway Honors Scholarship

Trustee’s Scholarship; University of Wyoming

 

Garrett Catlin                  CC Trustee Academic Scholarship

Hathaway Honors Scholarship

Rocky Mountain Power Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Mathew Christopherson          Hathaway Honors Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Trey Cimburek               Hathaway Opportunity Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

William Niethammer Memorial Scholarship

 

Monique Clarkson                     Hathaway Performance Scholarship

Richardson Scholarship

 

Michelle Compston                   DECA Scholarship; Johnson & Wales University

Johnson & Wales Grant

Presidential Academic Scholarship; Johnson & Wales University

 

Meghan Compton                     Martha Vucurevich Trust Scholarship

Martin and Zoe Rathvon Scholarship

 

Devyn Crowe                  Richardson Scholarship

 

Andrea Cuevas              Richardson Scholarship

 

Joshua Cummings                   Hathaway Opportunity Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Carlos Daniel Jr.                       Hathaway Opportunity Scholarship

 

Leslay Decker                Richardson Scholarship

 

Nicole Eckhart                Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Alan Elertson                  Richardson Scholarship

 

Abbigail Faxon               Billie Jean Beaton Memorial Natrona County Cow-Belles Scholarship

Carol Schoonover Scholarship

Hathaway Honors Scholarship

Murdoch’s Ranch and Home 4-H Scholarship

Natrona County 4-H Foundation Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Roslan Fichtner             Hathaway Opportunity Scholarship

 

Lorissa Finchum                       Richardson Scholarship

 

Caemon Finley              Hathaway Opportunity Scholarship

 

Aleana Fowler                Martha Vucurevich Trust Scholarship

Richardson Scholarship

 

Megan Frank                              Hathaway Opportunity Scholarship

 

Rebecca Franklin                      Richardson Scholarship

 

Rylie Garner                               Hathaway Opportunity Scholarship

 

Jonathan Gasperetti     Hathaway Opportunity Scholarship

 

Robert Grant                               Hathaway Honors Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Skylar Gray                                  Casper Service League Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Kenneth Green              Richardson Scholarship

 

Marissa Green               Hathaway Performance Scholarship

 

Katherine Gruner                       Hathaway Honors Scholarship

J.W. VanDyke Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Alexis Haggard              Richardson Scholarship

Theatre Activity Scholarship

 

Taylr Hall                         Hathaway Provisional Opportunity Scholarship

 

Michael Harshman                   Jacob Kennedy and Emily Milliken Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Molly Harshman                        Hathaway Honor Scholarship

 

Madison Hartnett                       Hathaway Performance Scholarship

 

Isaac Heady                               Hathaway Honors Scholarship

Richardson Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Austin Hecker                 Hathaway Honors Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Lee Hedges                               Billie Jean Beaton Memorial Natrona County Cow-Belles Scholarship

Hathaway Performance Scholarship

 

Colten Heil-Holt             Hathaway Performance Scholarship

Richardson Scholarship

 

Lyle Hepworth                CC Trustee Academic Scholarship

Hathaway Honor Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

Robert and Mary Gawthrop Engineering Scholarship

 

Savannah Householder           Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Owen Januska               Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Amber Johnson             CC Academic Achievement Scholarship

 

Jaye Johnson                 Fonnesbeck Family Scholarship

Teri Lafferty Athletics Scholarship

CC Women’s Basketball Book Voucher

CC Women’s Basketball Room and Board Scholarship

 

Trevor Johnson              Hathaway Honors Scholarship

Rocky Mountain Power Scholarship

Ronald Noble Jr. Memorial Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Kaleb Julian                               Hathaway Honors Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Kelsea Kennedy                        Hathaway Performance Scholarship

 

Christopher King                       Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

William Knight III                        Hathaway Performance Scholarship

 

Nicholas Kuhnel                        Hathaway Performance Scholarship

Richardson Scholarship

 

McKayla Lake                 CC Academic Achievement Scholarship

 

Michael Langmade                   Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Robert Leyba                  Hathaway Performance Scholarship

 

James Lord                                Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Keaton Lovato-Hegdahl           Hathaway Performance Scholarship

 

Tevyn Martinez                Hathaway Performance Scholarship

 

Brent Masten                  Richardson Scholarship

 

Madison McLimore                   Hathaway Honors Scholarship

Richardson Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Shawn Miley                               Van Burgh Family Scholarship

 

Michael Millan                Hathaway Honors Scholarship

Honors College National Scholarship; Michigan State University

Judge Ewing & Irene Kerr Scholarship

Music Department Scholarship

Presidential Gold Scholarship; Western Michigan University

Presidential Study Abroad Scholarship; Michigan State University

Reckling Family Scholarship

Trustees Scholarship; University of Northern Colorado

University of Wyoming Music Department Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Micah Miller                                 Academic Excellence Award; University of North Texas

Hathaway Honors Scholarship

Trustee’s Scholarship; University of Wyoming

WUE Trustee’s Scholarship; University of Northern Colorado

 

William Moffat                 Martha Vucurevich Trust Scholarship

Martin and Zoe Rathvon Scholarship

 

Kati Mooney                                CC Academic Achievement Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Michael Nading Jr.                    Daniels Fund Scholarship

Hathaway Performance Scholarship

Richardson Scholarship

 

Jadyn Nelson                 Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Christopher Novotny     Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Molly Olsen                                 Idaho State University – Full Ride Scholarship for Cross Country & Track

 

Yazmina O’Neill             Richardson Scholarship

 

Alexis Orr                         Hathaway Performance Scholarship

 

Brayden Peak                 Hathaway Opportunity Scholarship

Richardson Scholarship

 

Jelena Peters                 Hathaway Opportunity Scholarship

 

Alexander Porter                        Music Activity Scholarship

 

Danyaray Pribble                       Richardson Scholarship

 

Jordan Quig                                Hathaway Opportunity Scholarship

National Junior College Athletic Scholarship; Sheridan College

 

Brittney Racki                 CC Academic Achievement Scholarship

Hathaway Performance Scholarship

J.W. VanDyke Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Tierra Ralph                               Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Joshua Reyes                Martha Vucurevich Trust Scholarship

Richardson Scholarship

Zimmerman Environmental Studies Scholarship

 

Brock Rice-Szabo                      Hathaway Opportunity Scholarship

 

David Robitaille             Hathaway Honors Scholarship

Honors College National Scholarship; Michigan State University

Judge Ewing & Irene Kerr Scholarship

Kester Funds Scholarship

Presidential Study Abroad Scholarship; Michigan State University

Wyoming Scholars Award

 

Thomas Robitaille                    Football Grant; Carroll College

Hathaway Honors Scholarship

Presidential Scholarship; Carroll College

Wyoming Scholars Award

 

Luiz Rocha                                  Hathaway Honor Scholarship

Laura Law Memorial Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

Richardson Scholarship

 

Sarah Rohde                              Daniels Fund Scholarship

Hathaway Honors Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Sydney Russ                              Hathaway Provisional Opportunity Scholarship

 

Chloe Sale                                  CC Trustee Academic Scholarship

Hathaway Honor Scholarship

 

Caitlyn Shafer                 Casper College Gear Up Enrichment Scholarship

 

Jenah Shafer                  Casper College Gear Up Enrichment Scholarship

 

Cassidy Shattuck                      Hathaway Opportunity Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Brooke Sides                 Hathaway Opportunity Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

Richardson Scholarship

 

Jacob Silva                                 Hathaway Honors Scholarship

Ken and Ruth Scoon Memorial Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Alissa Smith                               CC Academic Achievement Scholarship

Richardson Scholarship

 

Luke Sorenson              Hathaway Honors Scholarship

Trustee’s Scholarship; University of Wyoming

 

Jack Spillers                               CC Trustee Academic Scholarship

Hathaway Honors Scholarship

J.W. VanDyke Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Isaac Stewart                 Hathaway Opportunity Scholarship

 

Heather Stibley              Hathaway Honors Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Elizabeth Straight                      Hathaway Performance Scholarship

J.W. VanDyke Scholarship

 

Madison Tinker              Hathaway Honors Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Emily Trumbull               First Lady of Wyoming Award

Hathaway Performance Scholarship

Richardson Scholarship

 

Kasen Urhammer                     CWC Honors Scholarship

Hathaway Honors Scholarship

 

Bradley Vandervoort      Engineering UG Research Scholarship

Hathaway Honors Scholarship

Wyoming Scholars Award

 

Tessa Vogt                                 Hathaway Opportunity Scholarship

 

Courtney Westbrook     Eleanor Ury Memorial Scholarship

Hathaway Opportunity Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

Richardson Scholarship

 

Gibson Weydeveld                    National Junior College Athletic Scholarship; Colby Community College, Kansas

 

Sierra White                                Boys & Girls Club of Wyoming, State Youth of the Year Award; Full Scholarship to University of Wyoming

 

Charles Wiggins                       Hathaway Honors Scholarship

STARR Scholarship; Michigan State University

Trustee’s Scholarship; University of Wyoming

 

Shawna Williams                      Hathaway Performance Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

Richardson Scholarship

 

Sierra Wilson                 Hathaway Performance Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

 

Diana Yanez                   Hathaway Performance Scholarship

Martha Vucurevich Trust Scholarship

Richardson Scholarship

 

Tags:

 

More Posts in Blog

 
 

Share this Post



 
 
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *